VRF-VRV İklimlendirme Sistemi Özellikleri Nelerdir?

İdeal Ofis Sıcaklığı

Varitable Refrigerant Flow olan VRF, değişken debili soğutucu akışkan klima sistemi olarak tanımlanabilmektedir. VRV ise açılımı Varitable Refrigerant Volume olan ve değişken debili soğutucu hacmi klima sistemi olarak tanımlanabilecektir. Her iki sistemin detayları ve özellikleri ise aşağıda değinildiği gibidir.

Neden VRF Klima Sistemleri? 

VRF  klima sistemlerini, diğer klima sistemlerinden ayıran birçok özellik vardır. Bu özelliklerin en temel olanı ise şudur; değişken az debisini kullanan bu sistemler, enerji tasarrufu ile birlikte enerji tasarrufu sağlar. Bu sayede ise kullanıcıların konforu maksimum seviyeye çıkarılmış olur.

Sistemin enerji tasarrufu sağlaması, çevre dostu özelliğini gösterir. Bu enerji tasarrufu ise gelişmiş bir esnekliğini beraberinde getirir. Böylelikle çok katlı plazalarda, villalarda, hastanelerde ya da alışveriş merkezlerinde kullanılan bu sistem için bağımsız bir kontrol imkanı elde edilmiş olunur. 

VRF-VRV Sistemleri Avantajları Nelerdir?

  1. Yıllık kapasite artışı

VRF – VRV sistemleri, teknolojinin gelişmişlik düzeylerini ve imkanlarını bünyesine bulundurarak bunlarla adeta işbirliği içerisinde çalışan sistemlerdir. Bu çalışma uyumu sayesinde ise sistemin yıllık bazda gösterdiği çalışma kapasitesinin artırıldığını söylemek mümkündür.

  1. Kontrol edilebilir yapı

Eşsiz teknolojisi ile yüksek kapasite imkanı sağlayan ve yeni veya eski fark etmeksizin birçok binada kullanılması mümkün olan bu sistemler, bütün ihtiyaçları karşılama odaklı tasarlanmıştır. Bununla birlikte, konfor kontrolünü sağlamak amacıyla geliştirilmiş birçok özelliğinden bahsetmek de mümkündür. Bu özelliklerin en temel getirisi ise sistemin iç ve dış ünite kısmı arasında yer alan kablolar vasıtasıyla gerekli işlemlerin basitleştirilmesi ve olası bağlantı hatalarının önlenmesidir. 

  1. Bağımsız iklimlendirme imkanı

VRF – VRV sistemleri ile bağımsız bir yapı ortaya çıkarmak mümkündür. Bu sistemler ile bütün odalar birbirinden bağımsız sıcaklıklara sahip olabilecektir. -0,5 ile +0,5 °C aralığında olan hassasiyet seviyesi, oda sıcaklıklarının her zaman kontrol altında olmasını sağlayacaktır.

  1. Yüksek alan tasarrufu

Teknoloji ile işbirliği içerisinde çalışan ve bu sebeple teknolojinin gerekli imkanlarını bünyesinde bulunduran VRF – VRV sistemleri, tasarımsal açıdan da avantaj sağlar. Gelişmiş tasarımları ile minimum bir alanı kaplayan söz konusu sistemler, kurulum açısından %33’e varan oranlarda alan  tasarrufu sağlar. 

  1. İşletme maliyetlerini düşürür

Basit borulama imkanları ile kontrol edilebilir bir yapı ortaya çıkartan söz konusu sistemleri sağladığı avantajlar, bununla sınırlı kalmaz. Basit borulama imkanları ile kurulu maliyetlerini minimum seviyede tutan VRF – VRV sistemleri, çalışma açısından da maliyetlerin azalmasını beraberinde getirir. 

  1. Uzun kullanım ömrüne karşılık kısa sürede verim görünüşü

VRF – VRV sistemleri,  uzun kullanım ömrüne sahiptir. Buna karşılık kuruldukları ilk anlardan itibaren yüksek konfor ve verimlilik sağlamaya başladıklarını söylemek mümkündür.  Bu verimliliğin ortaya çıkış yolları ise şunlardır;

  • Enerji tasarrufu sağlar.
  • Sağladığı sirkülasyon, konforu artırır.
  • Kontrol edilebilir yapı, verimliliği arttırır. 
  • Alan tasarrufunu beraberinde getirir. 
Puan vermek için tıkla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]