VRF Sistemleri Periyodik Bakımları Nasıl Yapılmalıdır?

İdeal Ofis Sıcaklığı

Özellikle sıcak havalarda ısıyı dengelemek ve kişilerin çalışma verimlerini artırabilmek açısından son derece önemli olan klimalar, insan sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Ancak bu denli büyük bir öneme sahip olan klimaların, zaman zaman bazı riskleri bünyelerinde barındırabildiklerini söylemekte de fayda vardır. Bunun temel nedeni, VRF sistemleri periyodik bakımları konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmemesidir. VRF sistem bakımının önemi ve detayları ise aşağıda verildiği gibidir.

VRF Sistemleri Bakımı Avantajları Nelerdir?

  • Öncelikle klima bakımları, kötü kokuların oluşmasını önler. 
  • Yapılan bakımlar, aksanların daha sağlıklı bir forma kavuşmasını sağladığı için klima ömrünü uzatır. 
  • VRF sistemleri, son teknoloji ürünü olmaları sebebiyle son derece verimlidir. Bu verimli yapının kendisini enerji tasarrufu açısından da ortaya çıkardığını söylemek mümkündür. Düzenli bakım yapılmayan VRF sistemleri ise olası enerji kayıplarını ve yüksek enerji maliyetlerini beraberinde getirecektir. 
  • Özellikle filtrelere takılan polen ve bakteriler, doğrudan iç ortama yayılır. Bu da kişi sağlığını doğrudan riske atar. Periyodik VRF sistemleri bakımı, filtreleri söz konusu yapılardan arındırarak daha sağlıklı bir yapı elde edilmesin sağlar.

VRF Klima Bakımı Neden Önemlidir?

VRF sistemleri, teknolojik gelişmeler göz önünde bulundurularak ve bu gelişmeler ile iş birliği içerisinde hareket edilerek geliştirilmiş sistemlerdir. Bu sebeple verim ve tasarruf oranlarını son derece yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Ancak her teknolojik sistem gibi bu sistemlerin de söz konusu özelliklerini koruyabilmek açısından ihtiyaç duydukları bazı unsurlar vardır. Bu unsurların, temel amacı, performansı korumaktır. Burada da periyodik bakımın devreye girdiğini söylemek mümkündür. 

Yukarıda verilen bütün bilgileri göz önünde bulundurarak “VRF sistemleri periyodik bakımları neden önemlidir?” sorusuna şu cevapların verilmesi mümkündür;

Öncelikle her ürünün tıpkı canlı varlıklar gibi bakıma ihtiyacı vardır. Bu bakımın sağlanmaması, öncelikli olarak performans düşüklüğünü beraberinde getirecektir. Havalandırmanın sağlıklı bir şekilde çalışmaması, iç ortamdaki havanın temizlenmemesi, ısının korunmaması performans düşüklüğünün göstergeleridir.

VRF sistemleri ile ilgili bilinen en temel avantaj, enerji tasarrufu sağlayan yönleridir. Ancak bu enerji tasarrufunun sürekli kılınabilmesi için bakıma ihtiyaç vardır. Periyodik klima bakımı yapılmaması, zamanla enerji tasarruf oranını azaltacağı gibi enerji sarfiyat oranını da %40’lara kadar yükseltecektir. 

Özellikle hastane, alışveriş merkezi ve plaza gibi kalabalık yerlerde ortaya çıkan en temel sorun, kokudur. VRF sistemleri vasıtasıyla bu kokunun giderildiğini söylemek mümkündür. Bu sebeple bakımı yapılmayan sistemler, iç ortamdaki istenmeyen kokuların oranını artırabilecektir. 

Esasen VRS sistemleri, bir bütünü meydana getiren aksanlardan oluşmaktadır. Bu aksanların her birinin sağlıklı olmaya devam edebilmesi için periyodik bakım yapılması gereklidir. Buradan şu sonuca ulaşmak mümkündür; en ufak bir aksanda meydana gelecek olan sorun, diğer bütün aksanları da olumsuz etkileyebilecektir. Bu da klimanın ömrünün azaltılması açısından yeterlidir. Bu sebeple klima ömrünü artırmanın yolu, periyodik bakımdan geçer sonucuna ulaşmak mümkündür. 

Puan vermek için tıkla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]