VRF KLİMA

Yeni binanız için doğru klima sistemini bulmak zor olabilir. Kullanılabilir birkaç sistem vardır ve tüm sistemlerin kendi faydaları vardır. Bir VRV (değişken soğutucu akışkan hacmi) ve VRF (değişken soğutucu akışı) klima sistemi, aşırı verimlidir ve tüm binayı hızlı bir şekilde etkili bir şekilde soğutabilir.

İletişime geç

VRF Klima Üniteleri

Yüksek verimli ürün yelpazesi, otel, ofis, hastane, restoran, villa, okul vb. her türlü bina tipinin iklimlendirilmesi için uygundur. VRF sistemi, Bina Yönetim Sistemlerine bağlansa bile, merkezi kontrolün yanı sıra bireysel oda kontrolünün avantajlarını sunar. Çok çeşitli kapasite seçeneklerine sahip çok çeşitli benzersiz iç ünite modelleri, tasarımcıların, mimarların, yatırımcıların uygulama için doğru ürünü seçmelerine olanak tanır. Sistem seçim yazılımı Air Select, kaliteli tasarım sağlar ve doğru ürünü seçmek için en iyi çözümü sunar. 

VRF NEDİR?

Mevcut diğer HVAC sistemleriyle karşılaştırıldığında, bir VRF sistemi mevcut en gelişmiş, enerji verimli klima sistemlerinden biridir. Bir VRF sisteminin dört tanımlayıcı özelliği vardır. Yeni binanız için doğru klima sistemini bulmak zor olabilir. Kullanılabilir birkaç sistem vardır ve tüm sistemlerin kendi faydaları vardır. Bir VRV (değişken soğutucu akışkan hacmi) ve VRF (değişken soğutucu akışı) klima sistemi, aşırı verimlidir ve tüm binayı hızlı bir şekilde etkili bir şekilde soğutabilir.

  • VRF sistemler, havayı soğutmak için su kullanan geleneksel bir HVAC sisteminin aksine sadece soğuk hava oluşturmak için soğutucu kullanır. Geleneksel bir sistemde, soğutucu yalnızca suyu soğutmak için kullanılır ve daha sonra sistem içinde dolaştırılır.
  • VRF sistemlerinde aynı soğutucu akışkan döngüsü içinde birbirine bağlanabilen birden fazla hava işleyici bulunur.
  • VRF sistemi bir inverter kompresör kullanır. Düşük enerjili kompresörler çok sınırlı güç tüketimine sahiptir ve ünitenin sadece sistemin kısmi soğutulmasını sağlamak için gerekli olan enerjiyi çekmesine izin verir.
  • VRF sistemlerinde aynı soğutucu akışkan döngüsü içinde birbirine bağlanabilen birden fazla hava işleyici bulunur.

VRF Sistemi Tercih Etmenin 6 Nedeni

VRF Klima Nasıl Çalışır?

Bir VRF klima ünitesi, iç mekanı soğutmak için çalışırken hem iç hem de dış sıcaklıkları dikkate alan hiper verimli bir ünitedir. Çeşitli üreticilerin her VRF ünitesinin kendi programlanmış algoritmaları vardır, ancak özünde tüm VRF üniteleri aynı şekilde çalışır.

İç ortam sıcaklığı istenilen sıcaklığa programlandığında VRF ünitesi çalışmaya başlar. Optimum iç sıcaklığın nasıl oluşturulacağını hesaplamak için ünite, dış ortam sıcaklığını dikkate alır. Bu, bir VRF ünitesinin belirleyici özelliğidir ve onları bu kadar verimli yapan şeydir. Ünite hesaplamayı yapacak ve kompresörü yalnızca istenen iç ortam sıcaklığının gereksinimlerini karşılayacak kadar enerji ile çalıştıracaktır. Ek olarak, ikincil bir VRF ünitesi açılırsa, sistem başka bir hesaplama yapacağını bilir. Artık istenen sıcaklığa ulaşmak için VRF ünitesi, mevcut ortam dış sıcaklığını, ikincil bir ünitenin katkısını ve istenen iç sıcaklığı en verimli şekilde oluşturmak için iç sıcaklığı dikkate alır.

VRF Nasıl Çalışır

TİPİK VRF SİSTEM YAPISI

Tipik bir sistem, bir dış üniteden (bir veya daha fazla kompresörden oluşur), birkaç iç üniteden (genellikle yanlışlıkla “fan coil” olarak adlandırılır), dış ortamdan içeriye doğru giden soğutucu boruları, Refnet Bağlantıları (borulardaki bakır dağıtıcılar) ve iletişimden oluşur. kablolama.

Klimada VRF ile ne kastedilmektedir?

Değişken soğutucu akışkan akışı (VRF), bir dış yoğuşmalı ünite ve birden çok iç ünitenin bulunduğu bir klima sistemi konfigürasyonudur.

Neden VRF AC kullanılır?

Sistem, mevcut koşullar için tam olarak ihtiyaç duyulan soğutma miktarını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır , bu da daha az sıklıkta ve daha düşük kapasitede çalıştığı anlamına gelir.  VRF HVAC sistemi ayrıca soğutma sürecinden gelen ısıyı yakalamak ve ısıtmaya ihtiyaç duyabilecek diğer alanlarda yeniden kullanmak için tasarlanmıştır.

VRF klima nasıl çalışır?

VRF sistemleri, hava kanalı kullanmadan tüm iç ve dış üniteler için güçlü ısıtma ve soğutma sağlamak için ısı pompaları veya ısı geri kazanım sistemleri kullanır. Bir VRF sistemi ile binanızda, ısı pompası veya ısı geri kazanım sistemi ile tek bir dış yoğuşmalı ünite tarafından kullanılan birden fazla iç ünite olacaktır.

Klimadaki VRV ve VRF arasındaki fark nedir?

VRV, “Değişken Soğutucu Akışkan Hacmi” anlamına gelirken VRF, “Değişken Soğutucu Akışkan Akışı” anlamına gelir. VRF, diğer şirketler tarafından üretilen sistemlerde kullanılan aynı temel teknolojiye atıfta bulunur – biri için Fujitsu, bazı büyük değişken soğutucu akış sistemleri yapar.

VRF Klima Isıtır mı?

Bir VRF HVAC sistemi, bir bina içindeki farklı bölgeleri veya odaları aynı anda ısıtabilir ve soğutabilir. Uygun VRF sistemi seçilirse, bina sakinleri ısıtma yani sıcaklık ayarlarını kişisel tercihlerine göre özelleştirme olanağına sahiptir.

VRF Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Isı geri kazanımlı ısı pompası sistemleri, binalarda, okullarda, ofis binalarında, yaşam tesislerinde, otellerde, bankalarda ve aynı anda soğutma ve ısıtmanın tasarım gereği olduğu diğer ticari binalarda kullanılmaktadır.