VRF Klima Sistemleri Nedir?

İdeal Ofis Sıcaklığı

VRF,  değişken  soğutucu  sistemini sağlayan  akışkan  debi olarak  tanımlanmaktadır.  VRF, mevcut bir dış ünite ile  birçok  iç ünitenin  hareketlerini kontrol eden  klima sistemidir. Bir VRF klima düzeneği,  bina içerisinde  değişen havanın soğutkan akış sistemini kontrol eder.  Bu sistem,  bina dışında  yer alan dış ünite ile binanın iç kısmındaki her yere soğuk ve sıcak havanın ulaşmasını sağlayan  iç ünitelerden oluşur.

VRF Klima sistemlerinin, mevcut klima sistemlerden ayrılan özelliği, yapısında bulunan değişken gaz debisi sayesinde enerji tasarrufu sağlayarak kullanıcıların üst düzey bir konfor yaşamasına olanak tanımasıdır.  Çevre ile uyumlu bir şekilde çalışan bu sistem,  enerji tasarrufu sağlayarak  kullanım kolaylığı  sunar.  Sistem çok katlı binalardan  tekli yapılara kadar her türlü yapıda  bağımsız olarak  kontrol imkânı  sunarak  rakiplerinden ayrılır. 

VRF sistemleri, üst düzey bir gelişmişlik kapasitesine sahip kontrol ve akış üniteleri ile oluşturulmuştur.  Gereken miktarda soğutucu akışkan hacmini doğru zamanda istenilen yere hızlı bir şekilde ulaştırma konusunda sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.  Mevcut klima sistemlerinden soğutucu hattında  isteğe  yönelik farklı HP  hacim aralığındaki bir dışa bağlı  ünite ile  birçok iç üniteye aynı anda  bağlanabilmektedir. 

VRF Klima Nedir?

VRF Klima, sistem içindeki değişken akışkan debi hacmini  değiştirerek ihtiyaca yönelik kısmını iç ünitelere dağıtmayı sağlayan sistemdir.  VRF  klima sistemleri  çevre dostu olarak üretilmiştir.   Sistemin içerisinde R-410A soğutucu akışkan hacmi ve son teknoloji gözetilerek üretilen akıllı inverter teknolojisi bulunmaktadır. 

Bu sistem farklı birçok iç ünitenin tek bir klima borusuyla dış ünitelere bağlanarak çalışmasını sağlamaktadır. Gelişmiş ısı dengesi,  soğutma, ısıtma ve havalandırma gibi farklı işlemlerin tek bir  sistem üzerinden aynı anda yapılmasına olanak tanımaktadır.  Bu klimanın kullanılması ile verimlilik artmakta ve işlemlerin maliyeti düşmektedir.  Ayrıca VRF,  içerisinde bulunan bölgesel  iklimlendirme seçeneği ile kullanıcıların tercihine bırakılmış ayarlama özelliği ile diğer klima  sistemlerinden ayrılmaktadır. 

A) VRF Klima Sistemlerinin Avantajları

1. Düşük ses seviyesi: Klima  sistemlerindeki iç ünitelerde  oluşan ses seviyeleri  minimum seviyededir. 19db seviyesi ile üretilen bu sistem, kullanıcıların gece gündüz kullanımına uygun şekilde üretilmiştir. 

2. Geniş Çalışma Hacmi: Klima sistemi içerisinde sunulan derece aralığı -25 dereceden +46 dereceye kadar geniş bir kullanım özelliği ile donatılmıştır.

3. Bir dış birden fazla iç  ünite:  Tek bir dış ünite kendinden hariç birden fazla iç ünite ile uyum içinde çalışabilmektedir. 

4. Kademeli Montaj: İstenilen durumlarda kata özel montaj edilebilme özelliği de bulunmaktadır. Bu özellik ile  oluşturulmuş büyük bir yapının sadece  belirli bölümlerine de  monte edilebilir ve kullanıma hazır hale getirilir. 

B) VRF Klima Sistemi Özellikleri

 1. Düşük işlem maliyeti
 2. Yatırımın kısa süre içerisinde geri dönmesi
 3. Düşük ses seviyesi
 4. Az yer kaplaması
 5. Yapı otomasyon sistemi ile uyumlu çalışması
 6. Dış ünitelerin taşıma kolaylığı 
 7. Enerji tasarrufu sağlaması
 8. Tek bir merkezden kontrol edilmesi

VRF Klima Nerelerde Kullanılır?

VRF  klima sistemleri,  pek çok farklı yapı  içerisinde kullanılmaktadır.  AVM, hastane veya otel gibi yapılarda daha çok kullanılıyor gibi görünse de kullanım alanları bunlarla  kısıtlı değildir;

 • Endüstri Tesisleri
 • Fabrikalar
 • Ofisler
 • İdari binalar
 • Villalar
 • Çok katlı yapılar
 • Okul ve üniversite gibi eğitim binaları, diğer kullanım alanları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Merkezi sistem ile kolay bir şekilde kontrol edilebilme özelliği sunan VRF klimaları, çoklu yapılarda verimliliği ve konforu sağlamak amacıyla yoğun olarak tercih edilmektedir. VRF sistemi, kolay  kullanım ve kolay kurulum sayesinde günümüzde pek çok yapıda ilk tercih olmaktadır. 

Puan vermek için tıkla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]