Merkezi Klima Sistemi

Merkezi Klima Sistemi

Merkezi klima sistemi tek bir koldan yönetilen birçok klima sisteminin birbirine bağlı olduğu genel sistemin adına denmektedir. Merkezi klima sistemleri ortamların ısıtılmasında tek bir dış ünite içerisinde yer alan çeşitli iç ünitelerin bir araya gelmesi prensibiyle kurulmaktadır. Bu da birden çok iç ünitenin tek bir merkezden kolay ve pratik bir şekilde yönetilmesi konusunda fayda sağlamaktadır.

Merkezi klima sistemi, bağlı olduğu dış ünite sayesinde birden fazla iç üniteye kolay bir şekilde ısıtma ve soğutma imkanı sağlamaktadır. Pratikte oldukça hızlı bir ısıtma ve soğutma sistemi sağlayan merkezi klima sistemleri, dayanıklı borular sayesinde kolaylıkla mekanların iklimlendirilmesi işleminde işe yaramaktadır. Üniteler içerisinde dolaşım halinde bulunan gaz ve sıvı, merkezi klima sistemlerinin ana işletim sistemini oluştururken, bu maddeler mekanların kolay bir şekilde ısınması ve soğumasında kullanılmaktadır. Bu da sağlıklı bir ortamda yaşam sürülmesi konusunda son derece faydalıdır.

Merkezi Klima Sistemi Nasıl Çalışır?

Merkezi klima sistemi çalışma mantığı konusunda tek bir ana kanaldan yönetilen birden fazla iç mekanizmayı bir arada ele almak mümkündür. Mekanizma içerisinde bulunan gaz ve sıvıların debisi çalışma esnasında değişkenlik gösterir ve bu da tarafınızca ayarlanabilir şekildedir. Kolay bir kullanım sağlayan merkezi klima sistemi, tek ana üniteden yönetilir ancak bu kimi zaman her ortam için aynı ısıyı vermesi şeklinde değil de çeşitli ortamlarda farklı ısılar olarak karşımıza çıkması prensibiyle olabilir. Bu durumda da her iç ortam için farklı ısı verebilecek bir merkezi ısıtma ayarı yapılır.

Merkezi klima sistemi çalışma şekli temelde dış ortama yerleştirilmiş bir üniteye bağlı pek çok iç ünite ile ilerlemektedir. Bu tek dış ünite tüm kanalları kontrol edebilir ya da her kanal kendine has bir iklimlendirme sistemi ile çalışabilir. Ancak bu durumda da yine iç mekanizmalar tek bir ana mekanizmaya bağlı olarak standart çalışma prensibini sürdürmektedir.

Merkezi Klima Sistemi Avantajları Nelerdir?

Merkezi klima sistemi avantajları, birden fazla parçanın ayrı ayrı değerlendirilmesine bakılınca maliyetten tasarruf olarak karşımıza çıkar. Çünkü merkezi klima sistemi kurulan alanlar, iklimlendirilmesi büyük maliyet gerektiren alanlardır ve bu sistemler de tek bir panelden kontrol sağlayabileceğiniz için enerjiden ve maliyetten ciddi bir tasarruf sağlamaktadır. Bu bakımdan da konferans salonları, spor kompleksleri, hastaneler, okullar ve çeşitli etkinlik alanları gibi kapalı etkinlik alanlarında bu tür iklimlendirme sistemleri kolay ve pratik bir şekilde kullanılmaktadır.

Merkezi klima sistemi avantajlarını şu şekilde sıralarsak;

  • Kolay kurulumu mümkündür.
  • Klasik split klimalara göre daha düşük maliyettedir.
  • Homojen ısı dağılımı sağlayan bir kontrol sistemi vardır.
  • Tek bir panelden tüm iç panellerin kontrolü mümkündür.
  • Her yapıya uygun şekilde monte edilebilir.
  • Enerjiden tasarruf sağlayan uzun ömürlü ürünlerdir.

Merkezi Klima Çeşitleri

Merkezi klima çeşitleri sistemsel olarak Heat Recovery VRF (aynı anda hem ısıtma, hem soğutma) Heat Pump VRF (aynı anda sadece ısıtma yada sadece soğutma) VRF sistemleri olarak iki farklı şekildedir. Kullanım alanları son derece yaygın olan bu sistemler villa tipi büyük yaşam alanlarında, tiyatro ve sinema salonlarında, kongre merkezlerinde, hastane ve okul gibi kamu kurumlarında sık tercih edilen sistemlerdir. Bunun yanı sıra merkezi klima çeşitlerinin tavan tipi, duvar tipi, kaset tipi ya da ayaklı kuruluma uygun tipteki modeller olmak üzere çeşitli fiziki seçenekleri de bulunmaktadır.

Merkezi Klima Fiyatları

Merkezi klima fiyatları alan içerisinde kullanılacak olan malzemenin çeşidine göre değişkenlik göstermektedir. Bunun yanında hangi alanın ne kadar ısınacağı ya da soğutulacağı hesaplandıktan sonra da proje maliyetine uygun bir seçenek karşınıza çıkacaktır. Kullanılacak malzemelerin iç mekanlara uygun bir şekilde tasarlanması da maliyeti etkileyecek seçenekler içerisinde yer almaktadır. Ev tipi merkezi klima sistemleri gibi pek çok farklı sistem için talep, bu şekilde maliyete uygun olarak oluşturulmaktadır.

Merkezi Klima Sistemi Nedir?

Merkezi klima sistemi, tek bir panelden kontrol edilen tüm iç iklimlendirme sistemlerinin genel adına denir.

Merkezi Klima Sistemi Fiyatı Nedir?

Merkezi klima sistemi fiyatı, kullanılacak alan ve malzemeye göre değişkenlik gösterir.

Merkezi Klima Sistemi Nasıl Çalışır?

Merkezi klima sistemi tek bir ana dış üniteye bağlı olan birçok iç üniteden meydana gelir ve aralarındaki akışkanlık mekanizmasına bağlı olarak çalışır.