Merkezi Havalandırma Nedir?

İdeal Ofis Sıcaklığı

Özellikle büyük çaplı işletmelerde kullanılan ve kullanım alanına bağlı olarak değişmek üzere iki veya üç kompresörlü olarak karşımıza çıkan merkezi havalandırma sistemleri, eşit veya farklı güçlere sahip formlarda karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemlerin kullanım alanları, nasıl çalıştıkları ve avantajları ile ilgili detaylı bilgiler ise aşağıda verildiği gibidir.

Merkezi Sistem Havalandırma Sistemi Nedir?

Türkçe karşılığı değişken soğutucu akışkan debisi olarak bilinen VRF, esasen bir klima sistemidir. Bu sistemin, bir dış ünite ile birden fazla dış üniteden meydana geldiğini söylemek mümkündür. Kullanılan iç mekanın kapasite ve ihtiyaçlarına bağlı olarak şekillenen bir hizmet sunan merkezi havalandırma sistemi, bina içindeki ve dışındaki alanların havalandırmasını sağlamak amacıyla kullanılır. 

Merkezi Havalandırma / İklimlendirme Sistemleri Avantajları Nelerdir?

Merkezi havalandırma ve iklimlendirme sistemleri avantajları, aşağıda verildiği gibidir. 

  • Söz konusu sistemlerin çalışma kapasitesi oldukça yüksektir. Bu sebeple özellikle hastane, alışveriş merkezi ve plaza gibi büyük çaplı alanlarda bu sistemlerin kolaylıkla kullanılması mümkündür.
  • Söz konusu sistemlerin kurulumu ve bakımı oldukça kolaydır. Bu sayede bakımları periyodik olarak yaptırılabilecektir. Olası sorunların ve verim kayıplarının önlenmesi açısından bu detay oldukça önemlidir.
  • Merkezi havalandırma sistemleri, son teknoloji ürünleridir. Teknolojinin bütün imkanlarından faydalanarak tasarlanan bu sistemlerin, enerji tasarrufunu da mümkün kıldığını söylemek mümkündür.
  • Yüksek işleve sahip olan merkezi iklimlendirme sistemleri, düşük maliyete de sahiptir. Bu sebeple ilk yatırımlar için sistem kalitesinden ödün vermeden maliyet avantajı elde etmek isteyenler için bu sistemler idealdir.
  • Ürün tasarımları ve özellikleri çeşitlidir. Özellikle tasarımsal açısından bir temel avantajdan bahsetmek mümkündür; söz konusu sistemler, boyut itibarıyla ciddi bir alan kapsamamaktadır. Bu sebeple alan tasarrufu sağlamak isteyen işletme sahipleri açısından da bu sistemler idealdir.
  • Ürünler dış ortama dayanıklı kabinlere sahiptir.

Merkezi Havalandırma Sistemleri Nasıl Çalışır? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Merkezi havalandırma sistemleri, fanlar sayesinde çalışır. Dışarıda bulunan temiz havayı iç ortama alan fanlar, iç ortamda bulunan kirli havayı da dışarı atar. Bu süreçte ısı filtrelerinden geçen havanın ısı seviyesi de ayarlanabilir. Böylelikle iç ortam ısısı korunarak sürekli sirkülasyon sağlanır. Ancak bunların sürekli kılınabilmesi için bazı unsurlara dikkat etmek gerekir. Söz konusu dikkat edilmesi gereken unsurlar, aşağıda verildiği şekilde ele alınabilir;

  • Fanlar, zaman içerisinde tıkanır. Sağlıklı bir havalandırma ve iklimlendirme süreci için ise fanların düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekir.
  • Karbon filtreleri de tıkanma eğilimine sahiptir. Bu filtrelerin tıkanması durumunda havanın engelleneceğini söylemek mümkündür. Bu sebeple yine düzenli bakım ve temizlik konusuna dikkat edilmesi gerektiğine değinmekte fayda vardır. 
  • Düzenli aralıklarla bakım yapılmayan sistemlerde verim kayıpları, yüksek enerji maliyetleri ve gürültü meydana gelir. Kişini enerji tasarrufu sağlayabilmesi ve ürün verimini artırabilmesi için bakım hususuna dikkat etmesi gerekir. 
Puan vermek için tıkla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]