Klima Montajlarında Bakır Boru Kullanmanın Önemi Nedir?

İdeal Ofis Sıcaklığı

Klima montajı, uzmanlık gerektiren ve titizlikle yapılması gereken bir işlemdir.  İşlemi yapan elemanın alanında uzman olması ve kurulum sırasında kullanılan ekipmanların da klimanın sorunsuz çalışabilmesi için uygun olarak seçilmesi gerekir.  Montajı düzgün yapılmayan ve kalitesiz ekipman kullanılarak kurulumu sağlanan klimalar, bir süre sonra arızalanır ve işlev kaybına uğrar. Bu anlamda klima montaj işlemlerinin alanında uzman bir kişiye yaptırılması oldukça önemlidir. 

Klima montajlarında sıklıkla kullanılan ürünlerden biri bakır borudur. Klima montajlarında bakır yapılı boruların kullanılması oldukça önemlidir. Söz konusu boruların öneminin, aşağıda verilen bilgiler nezdinde örneklendirilmesi mümkündür. 

  1. Bakır boru sayesinde sistemde, daha az soğutkan kullanarak yüksek basınçlara çıkılması amaçlanır. 
  2. Bakır boru hattı, korozyona dayanıklı bir yapıda üretildiği için daha uzun ömürlüdür. 
  3. Geri dönüşüm döngüsüne sahip bakır borular, çevre dostu olarak üretilmektedir. 

Klimada Boru Türünün Önemi

Klima montajında kullanılmak için üretilen pek çok boru çeşidi vardır. Ancak klimayı uzun süre aynı performansta kullanmak amacıyla bakır borular, ilk tercih olarak karşımıza çıkmaktadır.  Bakır borular, minimum arıza göstererek klimanın bakım ve onarım masraflarını azaltmaktadır.  Masrafın azalması, aynı zamanda faturaları ve gider maliyetini azaltarak kullanıcının ve firmaların bütçesini de korumaktadır.

Alüminyum ve Bakır Boru Farkları Nelerdir? 

Klima montajında kullanılan alüminyum boruların kullanımı bakır boru sistemine göre daha azdır.  Bunun farklı birçok sebebi vardır.  Örneğin, alüminyum boru sistemi, mekaniksel dayanım yönünden daha zayıftır.  Bağlantı sırasında sert lehim, yumuşak lehim ve kaynak tekniklerine elverişli değildir.  Bu durum ise soğutma sanayisinde alüminyum kullanma sıklığında azalmalar yaşanmasına neden olmuştur. Bunun yanında bakır borular, özellikle iklimlendirme sistemleri için gerekli olan tüm temel özellikleri karşılar.  Çünkü bakır boruların;

  1. Isı iletkenliği oldukça yüksektir.
  2. Sert lehim, lehim ve kaynak yapımı oldukça kolaydır.
  3. Korozyon direnci alüminyum boru hattından daha fazladır.
  4. Kolay bir şekillenme yapısına sahiptir.
  5. Sızdırmazlık özelliği maksimum seviyededir. 

Bakır borular da bulunan bu özellikler, alüminyumun önüne geçmesine sebep olmaktadır.  Alüminyum bilindiği üzere zararlı bir yapıya sahiptir. Zararlı yapısının dışında işçilik ve dayanıklılık noktasında da dezavantajlara sahiptir. Bu sebeple bu durumlar dikkate alınarak klima montajlarında genellikle bakır boru tercih edilmektedir.

Klimada Alüminyum Tesisat Kullanılmamasın Nedenleri

Klima montajlarında bakır boru daha avantajlı olmasına rağmen bazı tesisat noktalarında alüminyum da kullanılmaktadır. Bunun bilinen sebebi maliyet noktasında kullanıcılara avantaj sağlamasıdır. Çünkü alüminyum boru, bakır boruya göre daha az maliyetle üretilmektedir. Maliyetinin düşük olması da kullanım oranının bazı noktalarda artık yaşamasına sebep olmaktadır. 

Klimanın uzun vadede kullanılması ve dayanıklılık açısından üst düzeyde olmasını isteyen kullanıcılar, genel anlamda alüminyum boru hattını tercih etmemektedir.  Bunun temel nedeni; bakır boru tesisatı, günümüzde daha maliyetli olsa da verimlilik ve dayanıklılık noktasında klima için en doğru kararlardan biridir. 

Kullanıcılar klimayı verimli bir şekilde uzun yıllar kullanmak için almaktadır.  Bir noktada sürekli bozulan bir klima, kullanıcıların hem maddi açıdan hem de manevi açıdan yorulmasına sebep olmaktadır.  Sürekli olarak arızalanan bir klimanın sorunu genel olarak kurulumda kullanılan malzemelerden kaynaklıdır.  Kurulum sırasında daha az maliyetli olması açısından başvurulan pek çok yol, klimanın performansını ve verimini olumsuz anlamda etkilemektedir.  Bu gibi durumların yaşanmaması açısından klima montajı sırasında daha dayanıklı ve daha verimli ürünlerin tercih edilmesi kullanıcının ilerleyen zamanda yersiz para harcamaması için oldukça önemlidir. Bu anlamda klima montajı sırasında daha dayanıklı ve kaliteli olan bakır boruların kullanılmasına özen gösterilmelidir. 

Puan vermek için tıkla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]