Klima ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

İdeal Ofis Sıcaklığı

Klimalar, kış aylarında ısınma, yaz aylarında ise serinlemek amacıyla tercih edilmektedir.  Klimalara  ihtiyaç duyulan zaman  yaz aylarıdır. Yaz aylarında soğutma görevi gören klimalar, kullanıcıların kurtarıcısı olmaktadır. Klimaların en çok tercih edilen kısmı soğutma bölümüdür. Yaz aylarında kullanılan klimalar sayesinde kullanıcılar, her işini konforlu bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. 

Klimalar, evde tercih edildiği gibi pek çok iş kolunda da  aktif olarak kullanılmaktadır.  Günümüzde bu denli klima kullanımı,  pek çok klima firmasının da  oluşmasına sebep olmuştur. Farklı marka model ve fiyat aralığında kendini gösteren klimalar, seçenek konusunda oldukça fazladır.  Klima tercihinde dikkat edilmesi gereken nokta tasarruf sağlayan AA+ özellikli klimaların seçilmesidir.  Bu klimalar  enerji tasarrufu konusunda üst düzey performans sağlamaktadır. 

Klimanın Faydaları Nelerdir?

Klimalar,  yaşam alanlarımızdaki  hava dengesini sağlayarak kullanıcılara son derece yarar sağlamaktadır. Küresel ısınmanın artması ile birlikte mevsimler tersi şekilde gerçekleşmeye başlamıştır. Artık kış ayları  daha soğuk yaz ayları ise gereğinden fazla sıcaktır. Bu durumu en aza indirmek amacıyla günümüzde birçok aygıt üretilmiştir. 

Yaz aylarının bu olumsuzluklarından kurtarmak için klimalar,  devreye girmektedir. Bu amaçla yaz mevsiminde klima kullanmak kullanıcılara oldukça yarar sağlamaktadır. Bilindiği üzere sıcaklık pek çok hastalığın  oluşması için zemin hazırlamaktadır. Hastalıklarla uğraşan kişileri bu anlamda sıcak hava oldukça etkiler. Bu etkilenmeyi en aza indirmek amacıyla kullanıcılar klima kullanımına yönelmiştir. 

Klimanın yararları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. İnsan sağlığını oldukça etkileyen nemden kurtarmak, klimanın başlıca görevleri arasındadır. Ortamda oluşan küf, bakteri mantar gibi olumsuz durumlar, klima sayesinde kaybolmaktadır. 

Doğru ve Tasarruflu Klima Kullanımı İçin İpuçları

 1. Klima soğuk modda çalışırken çok düşük sıcaklığa ayarlanmamalıdır. 
 2. Nemli havalarda klima nemli modda çalıştırılmalıdır.
 3. Sıcak günlerde jaluzi, kepenk ve perde kullanarak güneşin ısısını keserek enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. 
 4. Klima zamanlayıcısı kullanılmalıdır. Siz ortama gelmeden zamanlayıcı devreye girerek ortamın ısısının dengeler. 
 5. Binanın yalıtımı güncel şartlara uygun olarak yapılmış olmalıdır.
 6. Klima, ortamın hava dengesini sağlayan bir cihazdır.  Bu cihaz, yiyecek ısıtma, soğutma veya kurutma gibi durumlar için kullanılmamalıdır. 
 7. Klimanın iç ünitesinin, mobilya, perde vb. bir malzeme ile kapanmamasına özen gösterin. 
 8. Klima filtresinin belirlenen aralıklarda temizlenmesi gerekir. Bu işlem, yetkili servisler tarafından yapılmalıdır. 

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Klima alınırken alanın boyutu oldukça önemlidir. Alanın boyutuna göre klima kapasitesi seçilmelidir. Bu konuda uzman bir kişiden yardım alınmalıdır. 
 • Alınan klimanın bakım, servis ve montaj hizmetlerinin belirli bir süre sorunsuz bir şekilde yapılacağından Emin olunuz. 
 • Hangi tip klima alacağınızı uzman bir kişiyle belirlemelisiniz.
 • Klimanın kapasitesi verim açısından oldukça önemlidir.  Ortama alınan daha büyük bir klima her zaman doğru değildir. 
 • Sessiz çalışan klimalar tercih edilmelidir,
 • Evdeki Elektrik tesisatının klimayı sorunsuz bir şekilde çalıştırabilecek kapasitede olması gerekir. 
 • Klima filtresinin temizliğinin yapılabilmesi amacıyla kolay takılıp çıkarılabilen ürünler tercih edilmelidir. 
 • Klima kumandasının düzgün bir şekilde çalışması ne zaman ayarla çalışma sisteminin klima içerisinde yer alması gerekir. 
 • Yüksek verime ve performansa sahip klima tercih yapılmalıdır. 
 • Isıtma Sistemi klima sayesinde gerçekleşecekse dış ortam şartlarında rahatlıkla ısıtma yapabilen heat-pump modellere bakılmalıdır. 
 • Klimadan çıkan hava direkt bir insanın üzerine vurmamalıdır.   Klima, vantilatör gibi çalışmadığı için buna dikkat edilmelidir.
 • Montaj sırasında klimanın altında herhangi bir elektrikli cihaz bulunmamasına özen gösterilmelidir. 
 • Klima kendisini taşıyacak bir alana monte edilmelidir. 
Puan vermek için tıkla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]