Klima Bakımının Önemi Nedir?

İdeal Ofis Sıcaklığı

Yaşam alanlarımızın hava dengesini koruyan ve sağlığı büyük ölçüde etkileyen klimaların, bakımı oldukça önemlidir. Ortalama salınan hava kalitesinin klima bakımı ile doğrudan ilişkisi vardır. Bu çerçevede klima bakımı neden önemlidir? Sorusuna, aşağıda verilen bilgiler nezdinde cevap bulmak mümkündür.  

Klima bakımı neden önemlidir;

 1. İnsanların birçok hastalıktan korunmasına yardımcı olur. 
 2. Klimaya yapılan bakımlar, havada bulunan kötü koku, bakteri ve polen oluşumunu önleyerek temiz bir hava solunmasına olanak tanır.
 3. Klimaya yapılan bakımlar, klimayı uzun vadede kullanabilmeyi sağlar.
 4. Belirli aralıklarla yapılan klima bakımları, cihazın zamansız bozulmasının önüne geçer. 
 5. Klima bakımı, enerji tasarrufu sağlar.

Bakımın önemi:

Klima bakımının düzenli olarak yapılması ortamda bulunan insanların sağlığı açısından oldukça önemlidir. Klimanın yer aldığı alanlarda gözle görülmeyen partiküller ve tozlar klimanın filtresinden geçerek zamanla klimanın iç ünitesine yapışmakta ve reçine haline dönüşmektedir. Bu kalıntılar iç ünite drenaj tavasında uzun soluklu  kaldığında  halk arasında  lejyoner  hastalığı olarak bilinen bakterinin oluşmasına yol açar.  Bu hastalık,  oldukça tehlikelidir. Çünkü hastalık, yüksek ateş ile başlayıp kişinin ölümüne yol açacak boyutta komplikasyonlar göstermektedir.  

Periyodik bakımların düzenli olarak yapılması bu durumların önüne geçerek cihazın performansını da olumlu anlamda etkilemektedir. Hem sağlık açısından hem de klimanın ömrünün uzaması için bu bakımların düzenli aralıklarla yetkili servislere yaptırılması gerekir. Yetkili servis gören klimalar, kimyasal ilaçlarla ayrıntılı olarak temizlenmektedir. 

Aksi durumda;

 • Klimanın performansı giderek düşer.
 • Enerji tüketimi %40 artar.
 • Klimadan rahatsız edici kokular gelir. 
 • Kompresör düzensiz bir çalışma içerisine girer.  Bu durum sonucunda maliyet artışı yaşanır.
 • Bakımları yapılmayan klimanın filtresi tıkanmaya başlar. Partiküller ve tozlar ortamda birikerek Pnömoni ve küf mantarlarının oluşmasına sebep olur. Bu durum sonucunda; fibromiyalji, sinüzit, baş ağrısı, burun kanaması, kronik yorgunluk, alerji, yüz felci ve lejyoner gibi hastalıkların oluşmasına ortam hazırlar.
 • Drenaj sisteminde yaşanan tıkanmalar sonucunda su sızıntıları meydana gelir.  Bu durum maliyetli tadilatlara yol açar.
 • Elektrik tesisatında meydana gelen oksitlenmeler klimanın daha büyük arızalarla karşılaşmasına sebep olur. 

Bu anlamda klimaya yapılan bakımlar, daha az enerji tüketimi ve daha iyi bir hava kalitesi sağlamak açısından pek çok klima firması tarafından gerekli kılınmıştır. 

Klima Bakımı Sırasında Uygulanan İşlemler Nelerdir?

Klima bakımı sırasında belli başlı izlenilen yollar vardır. Öncelikli olarak klimanın iç ve dış ünitelerine besleme akım ve gerilim ölçümleri yapılmaktadır. Kontrol devresine gelen gerilim hattının voltaj ölçümleri ve şebeke akım değerleri ayrıntılı olarak tespit edilmektedir. Dış ünite de yer alan elektriksel devrelerin çalışır halde iken akım kontrolleri yapılarak devre kontrol işlemleri tamamlanır. Her aşamada yapılan işlemlerden sonra  durum raporlanır. 

Klima bakımı sırasında mutlak olarak alçak ve yüksek basınç devresi  ölçümleri yapılmaktadır. Elektriksel ve mekanizma kontrolleri sağlandıktan sonra filtrelerin kontrol ve temizlik işlemine geçilir. Klima parçalarından kondense ve evaparatör bölümlerinin temizliği su yardımı ile yapılmaktadır. Klima bakımı sırasında yetkililer, ayrıntılı olarak onarım işlemi yapmaktadır. Bu anlamda klima bakımı yaptıracak kullanıcılar mutlaka konuda yetkili bir servis üzerinden yardım almalıdır. 

Bunun yanında; belirtilen periyotların dışında 7 ile 15 günlük sürelerde cihaz filtrelerinin basınçlı hava veya ılık basınçlı su ile temizlenmesi gerekir.  Cihazların filtre değişimi marka ve modele göre değişiklik göstermektedir.  Ancak filtre elyaf esaslı ise,  4 ile 6 aylık kullanım sonucunda filtrenin yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Bu sayede klimanın performansı sorunsuz şekilde devam edecektir. 

Puan vermek için tıkla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]