İklimlendirme Nedir?

İdeal Ofis Sıcaklığı

Kapalı alanların sıcaklık, temizlik, nem ve hava hareketlerinin insan sağlığı için düzgün bir şekilde ayarlanması iklimlendirme olarak tanımlanmaktadır.  İklimlendirme dilimize İngilizcedeki “Air condition” kelimesinden gelmiştir. Bu terim dilimizde klima ve iklimlendirme olarak kullanılmaktadır.

Klima ve soğutma sistemi ortamdaki sıcak havayı soğuk hava ile değiştirir. Böylece ortamdaki insanların havadan en az şekilde etkilenmesini sağlar. İklimlendirme ise ısı konforu ya da soğutma ile ortamdaki havanın neminin alınması olarak tanımlanır. 

İklimlendirmenin Önemi

İklimlendirme sisteminin geçmişi çok eskiye dayanmaktadır. İlk çağlarda insanlar gıdaları, bozulmaması için mağara veya toprak altında saklardı.  İşte bu yöntem iklimlendirme sisteminin ilkel kullanım hali olarak bilinmektedir. Yerleşik hayatla birlikte insanlar ev, bina gibi yapıların ısıtılması ve soğutulması için iklimlendirme sistemini kullanmaya başlamıştır.  Bu sistem öncelerde bir alternatif/seçenek olarak uygulanırken günümüzde insanların sağlığını olumlu anlamda etkilemesi adına her yapıda yoğun olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde iklimlendirme cihazları kullanımı, hayatın her alanında vazgeçilmez bir unsur olarak yerini almaktadır. Mevsim ayırt etmeden yaz kış kullanılan iklimlendirme sistemi ile ortamdaki havanın temizliği sağlanmaktadır. Hava içerisinde oluşan ağırlaşmış hava gazlarının temizlenmesi ve nem oranının insan sağlığı için doğru seviyelere gelmesi açısından iklimlendirme sistemleri büyük önem arz etmektedir.

İklimlendirme Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

İklimlendirme sistemleri, kapalı alanlarda   bulunan insanların en uygun hava şartlarına ulaşabilmesini sağlayan sistemlerdir. Bu sistemler, endüstriyel sektörlerde oluşturulan ürünlerin yapımı sırasında da kullanılmaktadır. Üretilen ürünün istenilen hava koşullarında saklanabilmesi için endüstri sektöründe de aktif olarak kullanılmaktadır. 

Endüstriyel alanlarda havada bulunan zararlı gazların süzülüp temizlenmesi için iklimlendirme sistemleri kullanılmaktadır. Bunun yanında çeşitli sanayi ve gıda sektörlerinde de ürünlerin doğru hava koşullarında saklanabilmesi amacıyla iklimlendirme sistemleri kullanılmaktadır. İklimlendirme ve soğutma tesisatının kurulması ile birlikte tütün, sanayi, tekstil, ilaç, gıda gibi hava koşullarının belirli ölçülerde tutulması gereken alanlarda imalatın ve ürünlerin sağlığı açısından iklimlendirme sistemi büyük önem arz etmektedir.

İklimlendirme Sistemlerinde Bakım ve Onarım 

İklimlendirme sistemlerinin bakım ve onarım işlemleri uzmanlık gerektirmektedir.  İşlemler sırasında arızayı tespit edebilen ve düzgün sonuç verebilen cihazların kullanılması oldukça önemlidir.  İklimlendirme sistemini oluşturan teknikerler, sistemi tasarlar ve uygun ürünlerle sistemi oluştururlar.  Bu karışık sistemin  bakım ve onarımı konusunda bilgi sahibi olmayan bir kişi sistemin genel hatlarına zarar verebilmekte ve ürünün kurtarılamayacak şekilde hasar almasına sebep olmaktadır. Bu gibi olumsuz durumların yaşanmaması açısından iklimlendirme sistemlerinin düzenli periyotlarda bakıma alınması ve bu bakımın alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. 

İklimlendirme Sistemleri Nelerdir?

Farklı alanlarda kullanılmak için üretilen pek çok iklimlendirme cihazı vardır. Bu cihazlar ile ortamdaki olumsuz gazlar en aza indirilmekte ve hava temizlenmektedir. En sık kullanılan iklimlendirme cihazları aşağıda verildiği şekildedir;

 1. Havalandırma sistemleri
 2. Kombiler
 3. Klima sistemleri
 4. Soğuk hava depoları
 5. Kompresör hava kurutucular
 6. Gıda depo soğutucuları
 7. Chiller soğutma sistemi
 8. Klima santralleri
 9. Nem alma cihazları
 10. Kalorifer ve Kazan sistemleri
 11. Hava perdeleri

İnsanların bulunduğu veya bulunmadığı her ortamda iklimlendirme cihazları kullanılmaktadır. Ortamda bulunan insan veya ürünün doğru bir şekilde muhafaza edilebilmesi için gerekli nem ve ısının düzgün bir şekilde sağlanması iklimlendirme sistemi aracılığıyla gerçekleşmektedir. Bu cihazların kurulumu belli çalışmalar gözetilerek yapılmaktadır. Ortam sıcaklığı, alan ölçüleri ve nem gibi etmenlere dikkat edilerek hangi cihazın veya kaç adet cihazın kullanılması gerektiği belirlenmektedir. 

Puan vermek için tıkla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]