İdeal Ofis Sıcaklığı Ne Olmalı?

İdeal Ofis Sıcaklığı

İdeal ofis sıcaklığı, çalışanların verimliliği arttırmada önemli bir dış etken olmaktadır. Sadece birkaç derecelik bir fark, çalışanların işlerine olan odağını kaybetmelerine neden olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre, tipik bir ofisin ideal sıcaklığının 22 derece olması gerektiğini göstermektedir.

Sıcaklık Verimliliği Nasıl Etkiler?

Araştırmalar, sıcaklık arttıkça verimliliğin düştüğünü gösteriyor. Sıcaklığın 25 derece üzerinde olan bir ofiste erkek ve kadın çalışanların daha az üretken olduğu görülmüştür. Sıcaklık düştüğünde de aynısı geçerlidir; Termostat 18 derece’nin altına ayarlandığında, insanlar işlerine odaklanması yerine soguğu düşünmeleri vücutlarının daha fazla enerji harcamasına neden olur.

Sıcaklık Algısını Etkileyen Diğer Faktörler

Bir kişinin ağırlığı, özellikle vücut kitle indeksi, sıcaklığa nasıl tepki vereceğini etkileyebilir. Daha kilolu olanlar daha çabuk ısınırken, ortalamadan daha düşük kiloya sahip olanlar genellikle daha kolay üşürler.

Yaş da bir rol oynar. Yaşlandıkça, özellikle 55’in üzerinde, soğuktan daha kolay etkilenme eğilimindeyiz. Bu nedenle, daha yaşlı bir işgücü, biraz daha sıcak bir ofis ortamı isteyebilmektedir.

Nem, sıcaklığı nasıl algıladığımızı etkiler. Hava çok nemliyse, insanlar terleyebilir ve bu da ısı bitkinliğine yol açabilir. Yüzde 40’lık bir nem seviyesi, yıl boyunca konfor için idealdir. Yüksek nem bunaltıcı olsa da, düşük nem havayı olduğundan daha soğuk hissettirebilir. Cilt, boğaz ve burun pasajlarının kuru ve rahatsız hissetmesine neden olabilir.

Ortamın nemli veya yeterince nemli olmaması hissedilen sıcaklık ve konfor durumunu etkiler. Bu nedenle, ortalama nem seviyesini korumak, sağlıklı ve üretken bir ofis ortamını sürdürmenin en önemli noktalarından birisidir.

Ofisinizin sıcaklığı nasıl takip ve kontrol edilir?

Vantilatör, ısıtıcı gibi sıcaklığını veya soğukluğunu kontrol edemediğimiz aletler firmamız için ek maliyet oluşturacaktır. Ek maliyetleri azaltmak, iş yerinizdeki sıcaklığı izlemek ve kontrol etmeyi önemli kılmaktadır. Yaz aylarında ofis serin tutma veya kış aylarında insanların üşümemesi sağlamak için ideal bir ofis sıcaklığını korumanız için birkaç öneriler;

  • Çalışanlarınızı araştırın ve her birinin rahat çalışabilecekleri ortam sıcaklığını öğrenin. Herkesin ideal oda sıcaklığına saygı duyması için bilgilendirin.
  • Sıcaklıkların gün boyunca değiştiği, çevreyi algılayan ve eşit konfor ve maksimum verimlilik için ısıyı veya klimayı otomatik olarak ayarlayan akıllı bir termostat kullanmayı düşünün.
  • Rutin HVAC bakımını gerçekleştirin. Bakımlı bir sistem daha verimli çalışacak ve ofis sıcaklığınızı düzenlemeyi kolaylaştıracaktır. Ayrıca enerji tasarruflu bir klimaya geçmek isteyebilirsiniz.
  • Bazı odalar dayanılmaz derecede sıcak ve diğerleri soğuksa, ortalama ofis sıcaklığı anlamsızdır. Ortalama bir değer almak yerine sıcaklığı bölgelere göre kontrol etmeyi ve ofis sıcaklığınızı otomatikleştirmeyi düşünün.

Ortalama ofis sıcaklığını, ayarlanabilir ve dış hava sıcaklığına göre otomatik soğutma veya ısıtma seçenekleri bulunan VRF sistemleri ile kontrol edebilirsiniz. İster büyük ister küçük bir ofis olun, VRF sistemleri ile sabit ve değişmeyen bir sıcaklığa sahip olabilirsiniz. Kurulumu tamamlanan VRF sistemleri, daha sonradan eklenen üniteler ile kolay entegre edilebilir ve olası ofisinizin büyümesi durumunda genişletebilirsiniz. VRF klima sistemleri hakkında detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

İdeal oda sıcaklığı kaç derecedir?

Yapılan araştırmalara göre, tipik bir ofisin ideal sıcaklığının 22 derece olması gerektiğini göstermektedir.

Ofis oda sıcaklığı kaç derece olmalıdır?

Dış havanın etkisine bağlı olarak en verimli ofis sıcaklığı 22 derecede olmalıdır.

Puan vermek için tıkla
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.