Havalandırma Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

İdeal Ofis Sıcaklığı

Özellikle sanayi tipi yapılarda ve kamusal binalarda yaygın olarak tercih edilen ve tipolojisi de bu çerçevede şekillenen havalandırma sistemleri, kapalı alanların daha sağlıklı bir forma kavuşmaları açısından oldukça önemlidir. Kapalı alanların özellikle bireysel ya da çevresel etkiler sebebiyle karşı karşıya kaldıkları kötü hava koşullarının, söz konusu sistemler aracılığıyla iyileştirildiğini söylemek mümkündür. 

Havalandırma Sistemleri Nelerdir?

Havalandırma sistemlerinin çeşitlerine geçmeden önce bu sistemlerin neleri kapsadıklarını bilmek gereklidir. Havalandırma sistemlerinin yaygın olarak kullanıldıkları alanlar ise aşağıda verildiği gibidir.

 • Restoran havalandırma sistemleri,
 • Villa havalandırma sistemleri,
 • Konu havalandırma sistemleri,
 • Fabrika havalandırma sistemleri,
 • Plaza havalandırma sistemleri,
 • Otel ve AVM havalandırma sistemleri

Havalandırma Çeşitleri Nelerdir?

Havalandırma çeşitleri, kullanıldıkları alana ve bu alanın özelliklerine bağlı olarak şekillenen sistemlerdir. Söz konusu unsurlar nezdinde şekillenen havalandırma çeşitleri ise aşağıda verildiği gibidir.

 1. Doğal havalandırma sistemleri,
 2. Mekanik havalandırma sistemleri

Doğal havalandırma sistemleri, esasen teknoloji ya da türevleri ile ilişki içerisinde değildir. Kapalı alan içerisinde yer alan ve zaman içerisine çeşitli nedenlere bağlı olarak ağırlaşan havanın kapı ve pencere gibi yollar ile sirkülasyon sağlaması, doğal havalandırma sistemleri olarak bilinmektedir.

Mekanik havalandırma sistemleri ise modern çağın gerekliliklerine ve teknolojik imkanlara bağlı olarak şekillenen sistemlerdir. Yüksek verimlilik nezdinde işlev gören ve hem sıcaklık hem de nem koşullarının gerekli sağlık seviyesine ulaşmasını sağlayan bu sistemlere yönelik detaylar ise aşağıda verildiği gibidir.

Mekanik Havalandırma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Havalandırma sistemleri dendiği zaman akla ilk gelen isimlerden olan ve yoğun olarak tercih edilen mekanik havalandırma sistemleri, kötü havayı tahliye eden, temiz havanın ise iç mekana girmesin sağlayan sistemlerdir. Bu her iki hareketin gerçekleştirilmesini mümkün kılan ise, fanlardır. 

Mekanik havalandırma açısından son derece önemli olan fanların birçok görevi vardır. Bu görevlerin ilki ise dışarıdan hava üflemesi yapılmasıdır. İçerideki havanın temizlenmesini sağlayan bu işlemi, söz konusu havanın ısıtıcıdan geçirilmesi süreci takip etmektedir. Talebe bağlı olarak şekillenecek olan ısı seviyesinin ardından ise iç mekanın daha temiz ve istenilen sıcaklıkla bir yapıya kavuşması mümkün kılınmaktadır. 

Havalandırma Sistemleri Avantajları Nelerdir?

Havalandırma sistemlerinin sağladığı avantajlar şunlardır;

 • İç mekanda var olan kötü kokuların giderilmesi sağlanır. Özellikle otel ve hastane mutfaklarında bu işlevin büyük bir öneme sahip olduğu bilinir.
 • Ortama sürekli bir temiz hava girişi sağlanır. 
 • İçeride bulunan havanın temizlenmesi, aynı zamanda iç mekan güvenliğini de olumlu etkiler. Olası patlama ve yangın riskleri büyük oranda önlenmiş olur. 
 • İç mekanda yer alan ve kirletici olarak tanımlanan yapılar, başarılı bir şekilde seyreltilir.
 • İç mekanın hava temizliğinin sağlanması, personel ve kişi sağlığını da olumlu etkiler. Kirli hava sebebiyle ortaya çıkan halsizlikler ve durgunluklar önlenerek verim de artırılmış olunur. 

Yukarıda da değinildiği üzere kullanım alanı oldukça geniş olan söz konusu sistemlerin özellikle ofislerde ve üretim tesislerinde kullanılması, ürün, hizmet ve çalışan verimliliğini olumlu etkileyecektir. 

Puan vermek için tıkla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]