Havalandırma Nedir?

İdeal Ofis Sıcaklığı

Havalandırma, insanların yaşadığı veya çalıştığı ortamlarda oluşan ağırlaşmış havanın tesisat sistemi ile dışarı atılması durumudur. Kapalı ortamlarda genellikle yoğun hava kirliliği meydana gelmektedir.  Böyle durumlarda ortamdaki havanın temizlenmesi sağlık açısından gereklidir.  Havalandırmanın düzgün bir şekilde sağlanabilmesi açısından günümüzde farklı kullanım ve prensipte çalışan birçok havalandırma sistemi üretilmektedir. 

Havalandırma sistemi çeşitleri, kullanım alanının türüne ve yapısına göre seçilmektedir. Çünkü her yapının kendine göre kapasitesi vardır. Hava akışının düzgün bir şekilde sağlanabilmesi açısından alanın durumuna göre havalandırma sistemi kullanılmaktadır. 

Havalandırma Çeşitleri Nelerdir?

1. Lokal Havalandırma

Ofis,  büro veya oda gibi  iç mekânların  havalandırılmasıdır.  Havalandırmanın gerçekleşebilmesi için  tek başına çalışan cam veya duvara  monte edilen  sistemdir.  Bu sistem 220V  gerilime sahip  elektrikli basit aspiratörler ile  gerçekleştirilir.   Bu sistem içerisinde kanal tesisatı yoktur.

2. Merkezi Havalandırma

Genellikle kalabalık ortamlarda, fabrika, plaza, otel ve alışveriş merkezi gibi alanlarda yaygın olarak kullanılan ve tek bir merkezden havalandırma yapılmasını sağlayan sistemdir.  Bu sistem için hücreli aspiratör kullanılmaktadır.  Sistem kanal tesisatı ile monte edilmektedir. 

3. Davlumbaz Havalandırma

Davlumbaz havalandırma   sistemi, yanan  ocaklar üzerine kurulan ve  mutfakta oluşan kötü kokuların giderilmesini sağlayan  havalandırma sistemidir. 

Havalandırma Sistemleri Ne İşe Yarar?

Havalandırma sistemleri, ortamın hava sirkülasyonunu sağlamakla görevlidir.  Bunun yanında;

 1. Ortama sürekli taze hava sağlamak
 2. Ortamda bulunan havayı yenilemek
 3. Patlama veya yangın gibi durumları en aza indirmek
 4. Kirletici maddelerin seyreltilmesini sağlamak
 5. Ortamda oluşan pis kokuların giderilmesini sağlamak, gibi görevlerin de havalandırma sistemi hizmet alanına dahil olduğunu söylemek mümkündür. 

Havalandırma Sistemlerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Havalandırma sistemleri,  kapalı olan her ortam için uygun kullanıma sahiptir.  Havalandırma sistemlerini günümüzde pek çok sektör kullanmaktadır.  Kullanılan yapıların büyük veya küçük olmasının herhangi bir önemi yoktur.  Havalandırma sistemleri bu anlamda her alan için  uygun ölçekte üretilmektedir.  AVM, ofis, ameliyathane, villa, bina, fabrika, hastane ve lokanta gibi insanların girebildiği pek çok yapıda aktif olarak kullanılan havalandırma sistemlerinden söz etmek mümkündür.

Havalandırma sistemlerinin bu denli yoğun kullanımının sebebi, insan trafiği ve hava kirliliğidir.  İnsanların çok olduğu yerde toz, bakteri veya ağırlaşmış havanın oluşması durumu söz konusudur.  Bu durumu en aza indirmek  ve havanın temizlenmesini sağlamak amacıyla havalandırma sistemi kullanılmaktadır. 

Havalandırma Nasıl Olmalıdır?

Havalandırma sisteminin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için karşılanması gereken bazı şartlar vardır.  Bu şartlar;

 1. Havalandırma yapılacak ortama giren taze havanın düzgün bir şekilde içeri girmesi gerekir. 
 2. Ortamdaki insanları rahatsız edecek boyutta hava akımı olmamalıdır. 
 3. Havalandırma, ortamdaki havayı düzgün bir şekilde dağıtıp toplamalıdır. 
 4. Havalandırma sistemi sesli bir şekilde çalışmamalıdır. 
 5. Ortama uyum sağlayacak bir şekilde kurulum sağlanmalıdır. 
 6. Havalandırma sisteminin boru ve elemanlarının doğru bir şekilde monte edilmiş olması gereklidir.

Havalandırmanın Önemi

Temizlenmiş bir havayı solumak sağlık açısından oldukça önemlidir.  Ortamlardaki temiz havanın oluşmasını sağlamak adına  havalandırma sistemi kullanılmaktadır.  Özellikle kalabalık ortamlarda havalandırma sisteminin kullanılması sağlıklı hava solumak açısından elzemdir. Özellikle havalandırma sistemlerinin, ortamda oluşan nem miktarını ayarlayarak küf oluşmasını engellediği, küf ve rutubetin ise insan sağlığı açısından risk taşıdığı düşünüldüğünde, sürecin önemi anlaşılacaktır.

Havalandırma sisteminin önemi ne yazık ki günümüzde bilinmemektedir.  Öyle ki yapılan araştırmalar, özellikle halka açık binaların   %32 oranında yeterli havalandırmaya sahip olmadığını ve bu duruma sebep olarak da ortamdaki havalandırma sisteminin yetersiz olmasının gösterildiğini söylemek mümkündür.  

İnsanın yaşaması için gerekli olan en önemli şey nefes almaktadır.  Nefes alıp verirken temiz bir havayı solumak sağlık açısından oldukça önemlidir. Bu anlamda sağlıklı ortamın sağlanabilmesi için yapılarda havalandırma sistemlerinin kullanılması gerekir. 

Puan vermek için tıkla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]