Aspiratör Nedir?

İdeal Ofis Sıcaklığı

Aspiratör, gaz halde bulunan akışkanların emilmesini ve bulunan ortamdan uzaklaşmasını sağlayan bir fan sistemidir.  Aspiratör kelimesinin kelime manası “emmeç”tir.  Kelime manasını tam anlamıyla karşılayan bir emiş gücüne sahiptir. 

Günümüzde her mutfakta kullanımı bulunan aspiratörün en büyük görevi, koku ve dumanın gitmesini sağlamaktır. Fan sistemi içerisinde yer alan aspiratör, havada bulunan is, koku, duman ve yabancı gazları emerek dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle otel, hastane ve restoran gibi binalarda bu teknolojinin işlevi oldukça büyüktür. 

Aspiratör gibi kullanılan başka bir sistem de  davlumbazdır.  Davlumbaz ve aspiratörün arasındaki fark ise görüntü ve hava çekiş gücüdür. Bunun yanında aspiratörler,  davlumbaz sistemlerine göre daha az yer kaplamaktadır. 

Aspiratörün Çalışma Prensibi

Aspiratör,  motor ile çalışan bir sistemdir.  Gaz halindeki kokuları içerisinde toplayarak emilmesini sağlar.  Ortamda bulunan havayı emme gücü,  yapısındaki motorun   güç ve seviyesine bağlı olarak değişir.  Ortamdaki kötü hava, aspiratörün içerisinde  yer alan filtrelerde birikir.  Fitre sayesinde ortamdaki kötü kokuların diğer ortamlara dağılmasının önüne geçilir. 

Aspiratör Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde aspiratör kullanım alanları  oldukça çeşitlenmiştir.  Ancak genel kullanım alanı mutfaklardır.  Otellerde, hastanelerde, ofislerde, okullarda ve restoranlarda mutfak bölümünün daha sağlıklı koşullara ulaşmasını sağlayan aspiratörler, genellikle ocağın üzerine monte edilmektedir.  Bu sayede mutfakta oluşan kötü havanın emilmesinin sağlandığını söylemek mümkündür. Bunun yanında tıbbi alanda ve marangoz atölyelerinde de aktif olarak aspiratörler kullanılmaktadır. 

Aspiratör Seçimi

Aspiratör, bacalı ve bacasız olmak üzere iki seçenek halinde sunulmaktadır.  Bacasız aspiratör içerisinde karbon filtre bulunur ve koku, aspiratör içerisinde hapsolur.  Bacalı aspiratör ise dolap içinden geçirilen bacalar ile havadaki kötü kokuyu mevcut alanın dışına çıkarır.  Aspiratör seçimi, bu sebeple kullanılacak binanın tasarımına ve boyutuna göre şekillenmektedir.  İyi bir aspiratörde olması gereken özellikler  aşağıda verildiği şekildedir;

 1. Aspiratörün havayı emiş gücü ortamın durumuna göre ayarlanmalıdır. 
 2. Aspiratör gürültülü çalışmamalıdır.
 3. Aspiratör kolay temizlenmelidir. 

Aspiratör Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Aspiratörün dış mekânlara veya yağmur olan yerlere takılması uygun değildir.
 • Aspiratörün bağlandığı bacanın çapı, fan hattından küçük olmamalı ve baca dar bir alanda bırakılmamalıdır.  Böyle durumlarda fan sistemi verimli bir şekilde çalışmaz. 
 • Aspiratör çalışırken filtresi kontrol edilmemelidir.
 • Gün içerisinde yoğun bir şekilde kullanılan aspiratörün lambalarına dokun olmamalıdır. 
 • Aspiratör çalışır haldeyken yemeklerin alev almamasına dikkat edilmelidir. 
 • Aspiratöre bakım yapılırken elektrik kapatılmalıdır.
 • Aspiratör ile ocak arasındaki mesafe en az 65 cm uzaklıkta olmalıdır. 
 • Mutfakta gaz kaçağı tespit edilmişse aspiratör çalıştırılmamalıdır. 
 • Filtresi olmayan bir aspiratör, çalıştırılmamalıdır. 
 • Aspiratörün metal gövdesi topraklanmalıdır. 

Aspiratör Bakımı

Aspiratörlerde bulunan  fan sistemi sayesinde,  toz parçacıklar ve kötü kokular  fitrede toplanmaktadır.  Bu anlamda filtrenin  düzenli aralıklarla temizlenmesi uzun süreli kullanım açısından  önem taşımaktadır. Temizlenen filtre, aspiratörün uzun süreli kullanımını artırdığı gibi daha verimli bir şekilde çalışmasına da olanak tanımaktadır.  Bu anlamda aspiratör seçimi  yapılırken  enerji tasarrufu sağlayan  modellerin  tercih edilmesi gerekir. 

Aspiratörler, modele göre sürgülü veya klasik şekilde üretilmektedir.  Sürgülü modeller, yer tasarrufu sağladığı için daha çok tercih edilmektedir.  Klasik modeller ise, motor gücü özelliklerine göre farklı seçeneklerle kullanım alanlarını süslemektedir. 

Aspiratörde herhangi bir sorun oluştuğunda veya işlevini kaybettiğinde bakım işlemleri konusunda yetkili servisimizden yardım alınmalıdır. Aspiratörün hasar tespitini ve onarım işlemlerini uzmanlarca yapılması, aspiratörün olduğundan daha fazla hasar almaması ve düzeltilmesi için oldukça önemlidir. 

Sanayi Tipi Aspiratör Nedir?

Sanayi Tipi Aspiratörler, fabrikalar, emita depoları, boyahaneler, alışveriş merkezleri, imalathaneler vb. gibi büyük hacimli yerlerin havalandırılması için kullanılır. Çalışma performansları yüksektir. Monofaze ve trifaze olmak üzere iki ayrı tiptedir. Tamamı metal olan çember yapısı ile çok sağlamdır.

Puan vermek için tıkla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.